KONST / Akvareller, Gouacher, Blandtekniker & Teckningar / Gouache 5704533
*
nr 570 4533
Gouache
Hans Osswald, blommor, 25x20
Följerätt
Utrop:
100 kr
Såld:
350 kr
Sista tid för bud online:
måndag 9 mars 2009
kl 18:28:44
- Budhistorik
Tid
Kund
Bud
6/3 20:18:43
1
200 kr
9/3 10:17:42
2
250 kr
9/3 15:17:05
1
300 kr
9/3 15:25:17
2
Vinnande bud
- Läs mer...
Gouache
Gouache är en täckande vattenfärg som görs av mindre fint rivet pigment, än det som ingår i klassisk akvarell. Liksom i ren akvarell utgörs bindemedlet av gummi arabicum och har ibland en tillsats av krita.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: akvarell akvareller blommor gouache hans osswald täckfärg vattenfärg
-
2041 Akvarell
Aina Larsson (f. 1935), Sverige. Stol. Signerad. B..//
Auktionen avslutas
om 8 dagar
17 juni kl 19:47
-
4085 Akvarell
Anders Gullberg (f. 1927), Renar i vinterskog. Sig..//
Aktuellt bud: 300 kr
Auktionen avslutas
imorgon
10 juni kl 19:42
-
2089 Akvarell
Ann Margret Hede. Skärgårdsmotiv. Signerad. Akvare..//
Auktionen avslutas
om 8 dagar
17 juni kl 20:24
-
2051 Akvarell
Clara Löfgren (1843-1923), Sverige. Kvinna vid gri..//
Auktionen avslutas
om 8 dagar
17 juni kl 20:18
-
2106 Akvarell
Elsa Backlund-Celsing (1880-1974), Sverige. Interi..//
Aktuellt bud: 5.000 kr
Auktionen avslutas
om 8 dagar
17 juni kl 18:45
-
2043 Akvarell
Eva von Hanno (f. 1945), Norge. Lupiner. Signerad,..//
Auktionen avslutas
om 8 dagar
17 juni kl 18:14
*
Gouache
nr 570 4533
Gouache
Hans Osswald, blommor, 25x20
Följerätt | |
---|---|
Utrop: | 100 kr |
Såld: | 350 kr |
Sista tid för bud online: |
måndag 9 mars 2009 |
- Budhistorik
Tid | Kund | Bud |
---|---|---|
6/3 20:18:43 | 1 | 200 kr |
9/3 10:17:42 | 2 | 250 kr |
9/3 15:17:05 | 1 | 300 kr |
9/3 15:25:17 | 2 | Vinnande bud |
- Läs mer...
Gouache
Gouache är en täckande vattenfärg som görs av mindre fint rivet pigment, än det som ingår i klassisk akvarell. Liksom i ren akvarell utgörs bindemedlet av gummi arabicum och har ibland en tillsats av krita.
Gouache är en täckande vattenfärg som görs av mindre fint rivet pigment, än det som ingår i klassisk akvarell. Liksom i ren akvarell utgörs bindemedlet av gummi arabicum och har ibland en tillsats av krita.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: akvarell akvareller blommor gouache hans osswald täckfärg vattenfärg
-
2041 Akvarell
Aina Larsson (f. 1935), Sverige. Stol. Signerad. B..//
Auktionen avslutas
om 8 dagar
17 juni kl 19:47 -
4085 Akvarell
Anders Gullberg (f. 1927), Renar i vinterskog. Sig..//
Aktuellt bud: 300 kr
Auktionen avslutas
imorgon
10 juni kl 19:42 -
2089 Akvarell
Ann Margret Hede. Skärgårdsmotiv. Signerad. Akvare..//
Auktionen avslutas
om 8 dagar
17 juni kl 20:24
-
2051 Akvarell
Clara Löfgren (1843-1923), Sverige. Kvinna vid gri..//
Auktionen avslutas
om 8 dagar
17 juni kl 20:18 -
2106 Akvarell
Elsa Backlund-Celsing (1880-1974), Sverige. Interi..//
Aktuellt bud: 5.000 kr
Auktionen avslutas
om 8 dagar
17 juni kl 18:45 -
2043 Akvarell
Eva von Hanno (f. 1945), Norge. Lupiner. Signerad,..//
Auktionen avslutas
om 8 dagar
17 juni kl 18:14